വിദേശികളുടെ കുടുമ്പത്തിന് ഇഖാമക്കു ആരോഗ്യ ഇന്‍ഷുറന്‍സ് നിര്‍ബന്ധം

Story Dated :December 4, 2014

റിയാദ് : വിദേശികളുടെ കുടുമ്പാംഗങ്ങളുടെ ഇഖാമ പുതക്കുന്നതിനും പുതിയവ നല്കുുന്നതിനു ആരോഗ്യ ഇന്‍ഷുറന്‍സ് നിര്ബ‍ന്ധമാണന്ന് സൗദി ആരോഗ്യ കൗണ്സിില്‍ അറിയിച്ചു. സൗദിയിലെ വിദേശികളായ മുഴുവന്‍ കുടുമ്പാംഗങ്ങളുടേയും ഇഖാമയും ആരോഗ്യ ഇന്‍ഷുറന്‍സ് വിഭാഗവും തമ്മില്‍ ബന്ധിപ്പിച്ചതായി കൗണ്സിില്‍ മേധാവി ഡോ. അബ്ദുല്ലാ ഇബ്രാഹീം അല്‍ ഷരീഫ് വ്യക്തമാക്കി. സൗദിയിലെ മുഴുവന്‍ വിദേശികളേയും ആരോഗ്യ ഇന്‍ഷുറന്‍സ് പരിധിയില്‍ കൊണ്ടവരുകയെന്നു ലക്ഷ്യത്തോടെയാണ് വിദേശികളുടെ കുടുമ്പാംഗങ്ങളെക്കുടി ഇന്‍ഷുറന്‍സ് പോളിസി നിര്ബ്ന്ധമാക്കിയതെന്ന് അദ്ദേഹം വ്യക്തമാക്കി. സൗദിയിലെ 10 ദശലക്ഷം വരുന്ന വിദേശികളുടെ കുടുമ്പാംഗങ്ങളെ 29 ഇന്‍ഷുറന്‍സ് കമ്പനികളുമായി ബന്ധപ്പിച്ചിട്ടുണ്ട്.

തൊഴിലുടമ തന്റെ കീഴില്‍ ജോലിചെയ്യുന്ന തൊഴിലാളിക്കും അയാളുടെ കുടുംബത്തിനും ആരോഗ്യ ഇന്‍ഷുറന്‍സ് പോളിസി എടുത്തിരിക്കണം. ഇവ ലംഘിക്കുന്ന സ്ഥാപനത്തിന് റിക്രുട്ട് നടപടികള്‍ തത്കാലികമായോ സ്ഥിരമായോ തടഞ്ഞുവെക്കുമെന്നു അദ്ദേഹം മുന്നറിയിപ്പ് നല്‍കി.

സൗദി ജവാസാത്ത്, സൗദി ദേശീയ ഇന്‍ഫര്‍മേഷന്‍ വിഭാഗം, സൗദി ആരോഗ്യ കൗസില്‍., ആരോഗ്യ ഇന്‍ഷുറന്‍സ് അല്‍ ഇല്‍മു കമ്പനി തുടങ്ങിയ വകുപ്പുകളുമായി ബന്ധിപ്പിച്ചതായി ദേശീയ ഇന്‍ഫര്‍മേഷന്‍ ടെക്‌നിക്കല്‍ വിഭാഗം മേധാവി എന്‍ജിനീയര്‍ അഹമ്മദ് അല്‍ ദബ്ബാസ് വ്യക്തമാക്കി. .ആരോഗ്യ ഇന്‍ഷുറന്‍സ് വിഭാഗവും വിദേശിയായ കുടുമ്പ നാഥന്റെ ഇഖാമയും തമ്മില്‍ ബന്ധിപ്പിച്ചതിനാല്‍ ഇന്‍ഷുറന്‍സ് പോളിസിയില്ലാതെ ഇഖാമ പുതുക്കാനോ പുതിയത് നല്കാ‍നോ സാധ്യമാവില്ലന്നു അദ്ദേഹം പറഞ്ഞു.

M.M. Nayeem

40 thoughts on “വിദേശികളുടെ കുടുമ്പത്തിന് ഇഖാമക്കു ആരോഗ്യ ഇന്‍ഷുറന്‍സ് നിര്‍ബന്ധം

  1. Hey There. I discovered your web site utilizing msn. This is the really well created report. I’ll Be sure to bookmark it and come back to go through extra of your respective practical information. Thanks for your publish. I’ll surely comeback.

  1. Howdy just preferred to give you A fast heads up. The words and phrases inside your content material seem to be jogging off the display in Opera. I’m not sure if this is the structure issue or anything to carry out with browser compatibility but I assumed I’d publish to Permit you understand. The structure glance great nevertheless! Hope you can get the trouble settled shortly. Several thanks

  1. Amazing blog! Do you’ve got any tips for aspiring writers? I’m planning to begin my own Site before long but I’m slightly lost on everything. Would you propose starting using a free platform like WordPress or Opt for a paid alternative? There are many decisions out there that I’m totally overwhelmed .. Any solutions? Many thanks a whole lot!

 1. After I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments
  are added- checkbox and from now on every time
  a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
  Is there an easy method you can remove me from that service?
  Many thanks! adreamoftrains webhosting

  1. I really love your website.. Fantastic colours & topic. Did you generate This web site you? Remember to reply again as I’m wishing to develop my very possess web site and want to know in which you bought this from or just what the concept is named. Many thanks!

  1. My spouse and i were now joyous that Michael could conclude his experiences throughout the Tips he received while using the blog. It’s not at all simplistic to just be offering information and facts which generally Other folks might have been making money from. So we do know we now have The author to offer owing to thanks to that. The leading illustrations you made, The straightforward Website navigation, the friendships your internet site give assistance to instill – it’s acquired all the things astonishing, and it’s producing our son In combination with the family know that concept is pleasurable, that is undoubtedly very basic. Thanks for anything!

Leave a Reply

Your email address will not be published.