വ്യാപാര സമുച്ചയത്തിന്‍റെ മറവില്‍ വ്യാപാരികളില്‍ നിന്നും വന്‍ കൊള്ള

Story Dated :December 27, 2014

കൊച്ചി : കൊച്ചിയില്‍ വ്യവസായികളുടെ  പേരില്‍ വ്യാപാര സമുച്ചയം നിര്‍മ്മിക്കുവാനെന്ന നിലയിലാണ്  വന്‍ തട്ടിപ്പ് നടക്കുന്നത്.ആഗോള നിക്ഷേപക സംഗമത്തിന്‍റെ മറവില്‍ വിദേശ വ്യവസായികളില്‍ നിന്നടക്കം വന്‍തുക നിക്ഷേപം സ്വീകരിക്കുകയും സ്വാര്‍ത്ഥ താല്പര്യങ്ങള്‍ക്ക് വേണ്ടി വ്യവസായ സംഘടനാ നേതാക്കള്‍ ആഡിറ്റ് പോലും നടത്താതെ പിരിച്ചെടുത്ത പണം വിനിയോഗിക്കുകയും ചെയ്യുന്നുവെന്ന ആരോപണം ശക്തമായിരിക്കുകയാണ്.സര്‍ക്കാരിനെയും ജി സി ഡി എ യെയും കബളിപ്പിച്ചു കണ്ണായ ഭൂമി കൈക്കലാക്കിയാണ് വ്യാപാര സമുച്ചയ നിര്‍മാണം ആരംഭിച്ചത്.എന്നാല്‍ വര്‍ഷങ്ങള്‍ കഴിഞ്ഞിട്ടും സ്ഥാപനം നിര്മ്മിക്കുവാനായിട്ടില്ല.മാത്രമല്ല സ്ഥാപനം ഉയരും മുന്‍പേ ബാങ്കുകാര്‍ ജപ്തി നടപടിയും ആരംഭിച്ചു.കോടികള്‍ പിരിച്ചെടുത്തിട്ടും സ്ഥാപനം നഷ്ട്ത്തിലായത് സാമ്പത്തിക ദുര്‍വിനിയോഗം കൊണ്ടാണെന്ന് ആരോപണം ഉയര്‍ന്നിരിക്കുകയാണ്.വ്യാപാര സമുച്ചയത്തിനുവേണ്ടി പിരിച്ച തുക വ്യക്തി താല്പര്യങ്ങള്‍ക്ക് വേണ്ടി ഉപയോഗിച്ചതായും ആക്ഷേപം ഉയര്‍ന്നിരിക്കുകയാണ്.

കേരളാ ചേംബര്‍ ഓഫ് കൊമേഴ്‌സ് ആന്റ് ഇന്‍ഡസ്ട്രി 2003 ലെ ആഗോള നിക്ഷേപക സംഗമത്തില്‍ ഉള്‍പ്പെടുത്തിയാണ് കൊച്ചിയില്‍ കേരളാ ട്രേഡ് സെന്റര്‍ നിര്‍മ്മാണപദ്ധതി മുന്നോട്ടുവച്ചത്. ചെറുപുഷ്പം ഫിലിംസിന് തീയറ്റര്‍ നിര്‍മ്മിക്കാനായി ജി സി ഡി എ നല്‍കിയ ഭൂമിയാണ് കേരളാ ചേംബര്‍ ഇടപെട്ട്, ട്രേഡ് സെന്റര്‍ നിര്‍മ്മിക്കാനുള്ള അനുമതിയാക്കി മാറ്റിവാങ്ങിയത്. സര്‍ക്കാരിന്റെ പിന്തുണയും അനുമതിയും ഉണ്ടെന്ന് നിക്ഷേപകരെ തെറ്റിദ്ധരിപ്പിച്ച് വിദേശികളും സ്വദേശികളുമായ നിക്ഷേപകരില്‍ നിന്ന് 40 കോടിയോളം രൂപയാണ് ഇതിനകം പിരിച്ചെടുത്തത്. ഇതിനിടെ സൌത്ത് ഇന്ത്യന്‍  ബാങ്കില്‍ നിന്ന് 6 കോടിയോളം രൂപ 2 ഘട്ടമായി വായ്പഎടുത്തിട്ടുമുണ്ട്. എന്നാല്‍ 11 വര്‍ഷം പിന്നിട്ടിട്ടും ട്രേഡ് സെന്ററിന്റെ നിര്‍മ്മാണം പൂര്‍ത്തീകരിക്കാനോ സ്ഥലം നിക്ഷേപകര്‍ക്ക് കൈമാറ്റം ചെയ്യാനോ രജിസ്റ്റര്‍ ചെയ്ത് നല്‍കാനോ ചേബംര്‍ നേതൃത്വം തയ്യാറായിട്ടില്ല. അതിനിടെ കൊച്ചിയിലെ സ്ഥലം ബാങ്ക് ജപ്തി ചെയ്യുന്ന കാര്യമറിഞ്ഞപ്പോഴാണ് തട്ടിപ്പിനിരയായതെന്ന് പലര്‍ക്കും ബോധ്യമായത്.

2008 മുതല്‍ ഓഡിറ്റിംഗ് നടത്താതെ കോടികള്‍ വക മാറ്റിയതിനാല്‍ ചെറുപുഷ്പം ഫിലിംസ് കെ സിസിഐക്ക് നല്‍കിയ പവര്‍ ഓഫ് അറ്റോര്‍ണി റദ്ദ് ചെയ്തു. കെട്ടിട നിര്‍മ്മാണ ചട്ടങ്ങള്‍ പൂര്‍ണമായും ലംഘിച്ചുകൊണ്ട് നിര്‍മ്മിച്ച് ട്രേഡ് സെന്ററിന് കെട്ടിട നമ്പര്‍ നല്‍കാന്‍ കൊച്ചി കോര്‍പ്പറേഷന്‍ തയ്യാറായിട്ടില്ല. കെട്ടിടത്തിന്റെ ഉയരം സംബന്ധിച്ച കാര്യത്തില്‍ നഗ്നമായ ഏവിയേഷന്‍ നിയമ ലംഘനം നടന്നതിനാല്‍ നാവികസേനയും പദ്ധതിയെ എതിര്‍ക്കുകയാണ്. ഇതോടെ കോടികളുടെ നിക്ഷേപമിറക്കിയ വ്യാപാരികള്‍ക്കും വ്യവസായികള്‍ക്കും പണം നഷ്ടമാകുന്ന അവസ്ഥയാണ് നിലവിലുള്ളത്.

381 thoughts on “വ്യാപാര സമുച്ചയത്തിന്‍റെ മറവില്‍ വ്യാപാരികളില്‍ നിന്നും വന്‍ കൊള്ള

   1. Howdy! This is often kind of off topic but I need some guidance from a longtime site. Can it be very difficult to create your own private site? I’m not really techincal but I can figure factors out really speedy. I’m considering organising my very own but I’m unsure in which to get started on. Do you might have any factors or ideas? Thanks

   1. Location on with this particular generate-up, I truly feel that this wonderful web site desires a whole lot additional awareness. I’ll likely be back again once again to find out much more, many thanks for the data!

  1. Excellent function! This is actually the type of information which have been speculated to be shared close to the online market place. Disgrace on Google for now not positioning this put up larger! Appear on in excess of and communicate above with my Internet site . Thanks =)

   1. Oh my goodness! Wonderful write-up dude! Thanks, Even so I’m obtaining issues with all your RSS. I don’t recognize The main reason why I’m able to’t subscribe to it. Is there any person acquiring the identical RSS issues? Anybody that knows the answer will you kindly answer? Thanks!!

   1. I significantly like your web site.. Exceptional shades & concept. Did you make this Web-site oneself? You should reply back as I’m planning to generate my quite personal weblog and want to know in which you received this from or precisely what the topic is named. Many thanks!

   1. Many thanks to the great publishing! I absolutely liked reading through it, you could be a wonderful author. I will constantly bookmark your site and unquestionably will return sometime. I need to stimulate one particular to continue your fantastic posts, Possess a nice early morning!

   2. Every little thing may be very open with an extremely distinct clarification from the worries. It had been surely informative. Your internet site is quite helpful. Several many thanks for sharing!

   3. I Certainly enjoy your web site.. Really wonderful hues & topic. Did you establish this Web-site on your own? You should reply back again as I’m trying to make my own private web-site and would really like to understand in which you got this from or just what the concept is named. Many thanks!

  1. Greetings! I’m sure This is often style of off topic but I used to be wondering when you understood exactly where I could locate a captcha plugin for my remark sort? I’m using the similar web site System as yours and I’m having issues obtaining 1? Thanks a great deal!

   1. Hi there! This put up could not be written a lot better! On the lookout by way of this article reminds me of my preceding roommate! He frequently stored preaching concerning this. I will send this details to him. Relatively certain he’s likely to possess a terrific browse. Many thanks for sharing!

  1. Hi there There. I discovered your web site employing msn. This is the rather well composed post. I’ll you’ll want to bookmark it and return to study far more within your beneficial information. Many thanks for your post. I’ll unquestionably return

   1. What an outstanding blog site web site. I love to critique weblogs that instruct and thrill persons. Your website is a gorgeous item of producing. There are just a few authors that have an understanding of about producing along with you would be the one particular among the them. I also compose blog web pages on numerous unique niches as well as try out to come back to be a beautiful author such as you. Proper Here’s my site about Healthcare Experienced On-connect with. You may Verify it along with talk about it to lead me much more. I love should you visit my site, look into as well as supply statements! Many thanks.

   2. Oh my goodness! Magnificent write-up dude! Numerous thanks, However I’m encountering issues with your RSS. I don’t realize why I can not subscribe to it. Is there anybody receiving comparable RSS challenges? Anyone who appreciates The solution is it possible to kindly react? Thanx!!

   1. You might be so interesting! I will not suppose I’ve truly examine something such as this just before. So terrific to discover an individual with a couple primary feelings on this issue. Seriously.. quite a few thanks for starting up this up. This website is one thing that’s essential on the web, a person with somewhat originality!

   2. Many thanks in your marvelous submitting! I truly liked examining it, you may well be a terrific writer. I’ll remember to bookmark your web site and will ultimately return later in everyday life. I need to encourage you go on your terrific crafting, have a good evening! benmmdi.se/map3.php exam velocity examination

   1. Oh my goodness! Extraordinary report dude! Thanks, Even so I’m obtaining troubles along with your RSS. I don’t know why I can’t be a part of it. Is there any individual else getting identical RSS troubles? Anybody who is aware the answer will you kindly answer? Many thanks!! oreiep.se/map4.php tabletter mot ledv?¤rk

   1. Very good working day very great web-site!! Man .. Superb .. Great .. I’ll bookmark your Internet site and take the feeds also? I’m happy to hunt out various helpful info appropriate below during the write-up, we want establish added tactics on this regard, thanks for sharing. . . . .

   2. After i in the beginning commented I clicked the “Notify me when new comments are additional” checkbox and now every time a remark is added I get 3 email messages Along with the identical comment. Is there any way you could get rid of me from that support? Quite a few thanks!

   3. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-employee who had been conducting just a little investigate on this. And he basically purchased me lunch due to the fact I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Many thanks for the meal!! But yeah, thanx for expending enough time to take a look at this make any difference listed here on your own website.

  1. An impressive share! I’ve just forwarded this onto an acquaintance who had been conducting a little bit homework on this. And he in reality requested me lunch as a result of The reality that I discovered it for him… lol. So permit me to reword this…. Many thanks for your meal!! But yeah, thanx for shelling out time and energy to speak about this subject here on your website.

  1. Hey there! I do know This is often relatively off subject matter but I was pondering if you understood where by I could have a captcha plugin for my remark form? I’m using the exact same blog System as yours and I’m having difficulty locating 1? Many thanks a lot! oratrg.se/map26.php instant spray tan

  2. Location on with this particular create-up, I Actually really feel this Web page needs an incredible offer far more focus. I’ll in all probability be returning to read through via far more, many thanks for the knowledge!

  1. Fantastic examine, Beneficial site, wherever did u think of the knowledge on this putting up? I have examine a few of the articles on your site now, and I actually like your type. Many thanks one million and make sure you keep up the successful do the job

  1. I very seriously enjoy your blog site.. Superb shades & topic. Did you make this Web page yourself? Please reply back as I’m planning to develop my pretty very own site and would like to know in which you got this from or precisely what the topic is called. Lots of many thanks!

   1. Fantastic working day really great web page!! Guy .. Fantastic .. Amazing .. I’ll bookmark your Web page and go ahead and take feeds also? I’m happy to seek out several beneficial information right below within the publish, we’d like create added methods on this regard, thanks for sharing. . . . .

   2. Howdy! This can be style of off matter but I need some tips from an established site. Can it be very difficult to arrange your personal website? I’m not extremely techincal but I am able to determine things out rather rapidly. I’m pondering earning my very own but I’m undecided where to start. Do you have got any factors or ideas? A lot of many thanks probduo.se/map2.php svart kl?¤nning fest

   1. Definitely pleasant site. I really should condition that you’re very sharp in producing on all subjects. You have described all of the needed factors on the picked matter. I love the implies you build it and also it’s a lovable knowledge reading through each of the sentences. Many many thanks for sharing your principles and ensure to compose on different topics to make certain that we retain making the most of your site sites. Being a web content creator, I also create blogs on stylish subjects. My new blog is about the most recent design of Health-related Skilled Standing by. See to it to assessment it and discuss it to tell me pertaining to your Assessment practical experience.

   2. Howdy There. I found your site utilizing msn. It is a really well prepared posting. I will You should definitely bookmark it and return to read much more within your handy info. Many thanks for your post. I’ll unquestionably comeback.

   3. Incredibly pleasant web site. I must assert you are very sharp in composing on all topics. You have got basically pointed out every one of the crucial factors of your picked subject matter. I enjoy the indicates you create it and it’s a captivating encounter examining each of the sentences. Thanks for sharing your ideas in addition to make sure to build on diverse topics in order that we go on taking pleasure in your weblogs. To be a Website author, I Also publish website websites on modern topics. My latest web site web-site has to do with the most up to date product of Health care Experienced Out there. Make sure to critique it along with speak about it to tell me regarding your analysis practical experience.

   4. Every thing may be very open up with a very clear clarification in the difficulties. It absolutely was absolutely useful. Your website is extremely valuable. Several thanks for sharing!

  1. Hey there! Are you aware of if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m looking to get my web site to rank for some specific key terms but I’m not seeing very good results. If you recognize of any you should share. Many thanks!

  2. After i originally commented I clicked the “Notify me when new responses are added” checkbox and now every time a remark is included I get three e-mail Along with the identical remark. Is there any way you are able to clear away me from that company? A lot of thanks!

   1. It’s really a terrific and useful piece of information. I’m glad that you only shared this helpful data with us. Make sure you keep us updated such as this. Many thanks for sharing. toyba.munhea.se/map6.php cykelh??llare f?¶r bil utan dragkrok

   2. Howdy would you thoughts allowing me know which webhost you’re making use of? I’ve loaded your weblog in three unique web browsers and I need to say this blog hundreds quite a bit more rapidly then most. Can you advise a good Net internet hosting supplier at a good rate? Lots of thanks, I appreciate it!

   3. Once i initially left a comment I show up to get clicked over the -Notify me when new reviews are additional- checkbox and Any more anytime a remark is additional I get four e-mail with the exact same remark. Perhaps there is a simple method you are able to take out me from that support? Several many thanks!

   4. What an awesome blog web-site. I love to evaluate site websites that educate and in addition thrill individuals. Your blog site website is a wonderful piece of making. There are only a number of authors that learn about crafting along with you are definitely the one between them. I also compose blog web sites on several distinct niches in addition to attempt to come to be an excellent author such as you. Below is my web site site pertaining to Doctor On-simply call. You can inspect it in addition to examine it to guidebook me Moreover. I get pleasure from if the thing is my site, overview along with give remarks! Numerous thanks.

   5. Many thanks a bunch for sharing this with all of us you really determine what you’re talking about! Bookmarked. Kindly also check out my web site =). We could have a website link Trade arrangement among us!

  1. An impressive share! I have just forwarded this on to a pal who was executing a little investigation on this. And he actually acquired me lunch on account of The reality that I stumbled on it for him… lol. So enable me to reword this…. Thanks for the food!! But yeah, thanks for paying out a while to talk about this subject matter in this article on your website.

  1. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who were performing a bit homework on this. And he actually purchased me evening meal as a result of The point that I stumbled on it for him… lol. So allow for me to reword this…. Many thanks for your meal!! But yeah, thanx for investing time for you to speak about this situation right here with your Web website.

  2. Thanks for kinds great posting! I truly enjoyed reading through it, you occur to be a fantastic author.I will you should definitely bookmark your web site and can eventually return later on. I choose to persuade continue on your great posts, Possess a wonderful night!

  3. Spectacular Blog. I used to be asking your self just how to find the remedies to my problems, after that instantaneously I observed your website internet site and can not cease myself from checking out the whole site website. Your outstanding blog site web-site handles all my inquiries. That may be sharing your solutions with the general public. I Furthermore experimented with to discuss the most effective cars and their routine maintenance. You’ll be able to analyze my blog site concerning Physician On Simply call and feel free to mention my own at the same time. Many thanks for this amazing material!

  1. Greetings! Quick problem that’s completely off subject. Do you understand how to produce your website cellular welcoming? My weblog seems weird when searching from my iphone. I’m hoping to locate a template or plugin Which may be capable of correct this difficulty. Should you have any ideas, please share. With thanks!

   1. I actually like your internet site.. Really nice colors & topic. Did you make this Web site by yourself? Remember to reply back again as I’m planning to make my own personalized web site and need to know where you received this from or what precisely the theme is named. Several thanks!

  2. Hello! This is certainly my 1st remark right here so I just needed to give A fast shout out and say I genuinely take pleasure in examining through your articles. Are you able to endorse another blogs/Web-sites/discussion boards that go more than a similar topics? Several thanks!

  3. Only need to say your write-up is as stunning. The clarity within your post is actually pleasant and I am able to believe you will be an expert on this subject. Very well using your permission allow me to to grab your feed to maintain up-to-date with forthcoming post. Thanks one million and be sure to keep on the gratifying work.

  4. You’re so wonderful! I don’t suppose I’ve examine one matter like that in advance of. So great to locate anyone using a number of real views on this topic. Very seriously.. thanks for beginning this up. This Web site is one thing that is required online, somebody with slightly originality! oreiep.se/map10.php gr??nt h??r pool

   1. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a buddy who had been conducting a little bit exploration on this. And he truly acquired me breakfast because of The truth that I discovered it for him… lol. So make it possible for me to reword this…. Thanks for your meal!! But yeah, many thanks for expending a while to debate this topic here on your internet site.

   1. Once i initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new opinions are added- checkbox and Any more Anytime a remark is added I recieve four e-mail Using the very same remark. There must be a means you can take out me from that provider? Numerous many thanks!

  1. Great website! I discovered it even though searching on Yahoo News. Do you may have any suggestions on ways to get stated in Yahoo News? I’ve been striving for some time but I hardly ever manage to get there! Several thanks

  2. Fantastic read, Favourable web-site, in which did u come up with the knowledge on this putting up? I’ve read through a few of the content articles on your site now, and I actually like your design and style. Many thanks 1,000,000 and make sure you keep up the efficient perform

  3. I Completely adore your blog.. Great colors & topic. Did you develop this Site your self? Remember to reply back as I’m planning to build my pretty possess blog site and would enjoy to learn where you acquired this from or what the concept is termed. Many thanks! loqua.munhea.se/map6.php ombre kort h??r

   1. Hi there! This is often my 1st remark listed here so I just desired to give a quick shout out and say I actually take pleasure in examining your posts. Can you advise almost every other blogs/websites/community forums that cope with precisely the same topics? Thanks a ton! sasilu.se/map6.php blanda finbetong f?¶r hand

   1. Hello Anyone, I’m Remarkably qualified Website positioning and linkbuilding qualified. I’ve Intense Functionality to build bulk Backlinks in just a quick time. For those who are looking for Bulk links, then Get in touch with me or Examine my gig. Thanks

  1. Oh my goodness! Wonderful short article dude! Numerous many thanks, Nevertheless I’m experiencing problems using your RSS. I don’t know why I am able to’t join it. Is there anyone else finding equivalent RSS challenges? Anybody that is familiar with The solution will you kindly respond? Many thanks!!

  1. Many thanks for another educational Site. The area else could I get that sort of details penned in these kinds of an excellent implies? I’ve a venture which i’m only now functioning on, and I are already about the watch out for these types of details.

   1. I used to be recommended this web site by the use of my cousin. I’m no more selected whether or not this publish is penned by means of him as not one person else figure out these actual about my problem. You’re fantastic! Thanks! oratrg.se/map31.php tjock fl?¤skpannkaka ugn

  1. Spot on with this produce-up, I Certainly feel this site demands an incredible deal a lot more notice. I’ll possibly be returning to go through additional, many thanks for the information!

  2. I’m not certain the spot you’re acquiring your data, having said that fantastic topic. I demands to invest a while learning a lot more or comprehending more. Many thanks for fantastic information I used to be looking for this details for my mission

  3. I do imagine all of the principles you’ve got released with your write-up. They’re actually convincing and will definitely operate. Still, the posts are also quick for rookies. May you make sure you prolong them a little bit from future time? Many thanks with the put up

 1. Greetings from California! I’m bored to tears at work so I decided to check out your
  blog on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful site!

   1. Greetings! Very helpful guidance within this post! It’s the minor alterations which is able to make the most important modifications. Many thanks for sharing!

   2. I’ll straight away snatch your rss as I am able to’t in finding your e mail membership hyperlink or newsletter provider.Do you may have any? Kindly make it possible for me recognise so as that I could subscribe.Many thanks.

 2. Pingback: teva viagra cost
 3. Pingback: viagra creampie
 4. Pingback: levitra vs viagra
 5. Pingback: baclofen liver
 6. Aw, this was an incredibly good post. Taking a few minutes and actual effort to create a superb article… but what can I say… I put things
  off a lot and don’t seem to get nearly anything done.

  1. I Certainly appreciate your website.. Wonderful hues & concept. Did you establish this web site yourself? Make sure you reply back again as I’m eager to develop my really have website and would adore to know in which you acquired this from or exactly what the topic is termed. Many thanks! loqua.munhea.se/map6.php ombre kort h??r

   1. Spot on using this type of publish-up, I Truthfully feel this web site desires considerably more focus. I’ll almost certainly be returning to browse additional, thanks for the info! egluopu.se/map15.php nyttig mat med k?¶ttf?¤rs

   2. Howdy! I do know this is kinda off subject but I used to be wanting to know for those who understood exactly where I could have a captcha plugin for my remark form? I’m utilizing the exact blog site System as yours and I’m having difficulty locating one? Many thanks a lot!

   1. I truly adore your website.. Wonderful shades & concept. Did you generate This great site yourself? Make sure you reply back again as I’m wishing to develop my extremely very own internet site and want to know in which you acquired this from or precisely what the concept is named. Many thanks!

   2. I really like your internet site.. Incredibly awesome shades & theme. Did you make this Web page you? You should reply back as I’m planning to produce my own personalized site and wish to learn where you obtained this from or precisely what the theme is named. Quite a few thanks!

   3. What an great weblog site. I love to evaluate weblog web sites that educate and likewise thrill men and women. Your site internet site is a gorgeous piece of making. There are just a handful of authors that learn about creating and also you would be the one particular amongst them. I also compose web site sites on various particular niches together with try to turn out to be an amazing writer like you. Down below is my site website about Medical doctor On-simply call. You can inspect it along with focus on it to guidebook me Furthermore. I enjoy if you see my website, assessment along with give remarks! Numerous thanks.

   4. Location on with this publish-up, I actually believe that this amazing internet site requires an awesome offer more awareness. Iíll possibly be back all over again to study by way of extra, many thanks for the info!

  1. Once i at first left a remark I appear to get clicked about the -Notify me when new remarks are included- checkbox and from now on each and every time a comment is additional I get four e-mails with the very same comment. Perhaps You can find an easy strategy you are able to remove me from that service? Numerous many thanks!

  2. Hello there amazing site! Does managing a website comparable to this acquire an enormous sum perform? I’ve just about no understanding of Pc programming however I hoped to start my own blog in the near long run. In any case, When you’ve got any recommendations or techniques for new site entrepreneurs be sure to share. I’m sure this is off subject matter but I simply just planned to talk to. A lot of many thanks!

 7. Its like you learn my mind! You seem to understand a lot
  about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some percent to pressure the message house a bit, but instead of that, that is excellent blog.
  An excellent read. I’ll certainly be back.

  1. Many thanks a whole lot for giving people with a particularly great chance to browse crucial assessments from this blog site. It is commonly so awesome and packed with plenty of entertaining for me Individually and my Workplace acquaintances to visit your website not under thrice each 7 days to review the fresh new suggestions you will have. Obviously, I’m just at all times fascinated concerning the productive tactics served by you. Some 2 Concepts In this particular publishing are Completely the most effective we’ve at any time had.

  2. Once i to begin with commented I seem to have clicked the -Notify me when new opinions are added- checkbox and Any more Any time a comment is additional I recieve 4 email messages with the similar comment. There must be a way you have the ability to get rid of me from that support? Quite a few many thanks!

 8. Hello there! Quick question that’s completely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when browsing from my iphone.

  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue.

  If you have any suggestions, please share. Thank you!

  1. I used to be advisable this web site through my cousin. I’m not specified whether or not this publish is penned via him as nobody else recognize this kind of specific about my problems. You’re amazing! Thanks! oratrg.se/map31.php tjock fl?¤skpannkaka ugn

 9. The explanation behind this is because of the
  fact this roblock hack takes up a ton of property which value an excessive amount of money,
  and by doing a assessment or downloading SAFE and confided in applications, it helps us pay to maintain up this and it moreover helps us affirm you are not
  a robotic as we get individuals making their very own particular bots to aim and exploit our framework!

   1. Many thanks for your individual wonderful submitting! I certainly liked looking at it, you could be a terrific writer.I’ll be sure you bookmark your web site and could come back Any more. I would like to encourage you to carry on your terrific posts, Use a nice weekend!

 10. Pingback: incest viagra
 11. Pingback: cialis samples
 12. Pingback: women like viagra
 13. Pingback: italy cialis otc
 14. Pingback: ordering tadalafil
 15. Pingback: natural cialis otc
 16. Pingback: sildenafil mexico
 17. Pingback: viagra 75 mg price
  1. Howdy! That is type of off topic but I would like some assistance from an established weblog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I’m able to determine items out really speedy. I’m thinking about generating my own but I’m not sure exactly where to start. Do you’ve any suggestions or recommendations? Thanks

  2. Excellent day! This is certainly kind of off subject but I would like some advice from an established blog site. Can it be difficult to setup your individual blog? I’m not extremely techincal but I can figure points out really brief. I’m pondering organising my own but I’m undecided where to begin. Do you might have any Suggestions or strategies? Thanks

  3. That you are so magnificent! I don’t imagine I’ve genuinely examine only one detail like that before. So great to discover anyone that has a couple special views on this difficulty. Definitely.. thanks for beginning this up. This Web-site is something that is required on the internet, anyone with a few originality!

  4. I actually like your website.. Quite awesome colors & theme. Did you make this Site your self? You should reply back as I’m wanting to produce my own individual web-site and need to understand in which you acquired this from or just what exactly the theme is named. Lots of thanks!

 18. Pingback: what is sildenafil
 19. Pingback: 1
 20. Kaliteli Kurumsal Firmalar instagram profillerin den reklam yapmak
  isterler Bu sebepten de Instagram takipçi satın alırlar

  Bu sistem onlara hedef kitlelerine çok daha kısa sürede yetişebilme imkanı sunmaktadır.

  yeniden bireysel instagram hesap kullanımlarında
  reklam gelirleri çok önemli maddi bir kaynak sağlamaktadır.

  sadece tüm bu imkanlarda faydalanabilmek için instagram hesaplarının muayyen bir potansiyele haiz olması gerekmektedir.

  İnstagram hesaplarının belirli bir potansiyele ulaşabilmesi
  için takipçi sayısı iyi sayılabilecek bir düzeyde olmalıdır.

  Bunu kendi imkanlarınızla ve kısa müddette sağlayabiliyor
  olmanız oldukca zordur.
  Sayet instagram hesaplarınızda hızlı bir etki yaratmak istiyorsanız bunun için bazı ustalaşmış
  desteklere başvurmalsıcaklıknız.
  instagram takipçi satın al size özel sizin için bu konuda çok fazla değişiklik sağlayabilecek en güçlü yöntem olarak tanınmaktadır.

  İnstagram takip edeni satın alırken almış olduğunız hizmetin kaliteli ve organik olmasına
  dikkat etmelisiniz. nedeni ise en iyisi olmak isterken, fake hesaplardan oluşan takipçiler satın alarak
  bu etkiyi bir anda negatif yöne çevirebilirsiniz.

  Çünkü ne tür bir hesap sahibi olursanız olun,
  hesaplarınızda mevcud takipçilerinizin doğal ve reel olması gereklidir.

  Aksi halde ne kadar çok fazla rakamda takipçiniz olursa olsun,
  hesaplarınız çöp hesap şeklinde görünecek ve bir kıymeti olmayacaktır.

  Bunun için her vakit kaliteli, güvenilir ve Ucuz takipçi satın al hizmetine ulaşmalsıcaklıknız.

  https://sites.google.com/view/turktakipcin/

 21. The other day, while I was at work, my sister stole
  my iphone and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it
  with someone!

 22. Pingback: ivermectin 1%
 23. Hey there! I know this is kind of off topic
  but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting sick and tired of WordPress because
  I’ve had problems with hackers and I’m looking at
  alternatives for another platform. I would be fantastic if
  you could point me in the direction of a good platform.

 24. Please let me know if you’re looking for a article author for your site.

  You have some really great articles and I believe I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to
  write some articles for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please blast me an email if interested.
  Cheers!

 25. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.

  Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently
  rapidly.

 26. It’s appropriate time to make some plans for the longer term and
  it is time to be happy. I’ve read this put up and if I may
  I want to counsel you some attention-grabbing issues or tips.

  Perhaps you could write subsequent articles regarding this article.
  I want to read more issues about it!

 27. It’s appropriate time to make some plans for the longer term and it
  is time to be happy. I have learn this post and if I may just I wish to recommend you some fascinating things or tips.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things approximately it!

 28. Pingback: cialis and poppers
 29. Pingback: cialis and wine
 30. Pingback: sildenafil
 31. Pingback: viagra
 32. Pingback: revatio
 33. Кто на самом деле ваши конкуренты ? Есть ли там такие, о которых вы не знали или знаете но не владеете информацией о том какие именно объявления размещают?
  Все это можно узнать за пару минут вот по этой ссылке
  Этот инструмент поможет не только прояснить ситуацию в платной контекстной рекламе, но и то, по каким запросам ваши конкуренты успешно продвигаются в SEO.
  Применив инструкцию вы сможете получить список этих запросов по каждому из своих конкурентов https://www.youtube.com/watch?v=TnIsoSSKkwE
  Этот метод можно применить к любому сайту, а на проверку уйдет не более нескольких секунд, даже если вы не очень дружите с интернетом!

 34. Приводим в порядок базу телефонных номеров клиентов 3-мя способами:
  1. Нормализация телефонных номеров в Excel (B2 – это адрес ячейки с исходным номером)
  =ПРАВСИМВ(ПОДСТАВИТЬ(ПОДСТАВИТЬ(ПОДСТАВИТЬ(ПОДСТАВИТЬ(B2;” “;””);”-“;””);”(“;””);”)”;””);10)*1
  2. Нормализация телефонных номеров в Notepad++ через Regexp
  Заменяем 0-9\n|\r|\r\n] на ничего. (заменяем все символы кроме цифр)
  Заменяем ^(?:\+7|8|7)(\d10) на +7$1
  3. Нормализация телефонных номеров прямо в .txt файле через программу. Этим способом можно обрабатывать огромные списки в несколько миллионов строк.
  https://rutube.ru/video/8105a11d2c0e101dd075c2d11d4bf5ef/

 35. Der Börsenbrief BörsenTiger eröffnet ein neues Musterdepot. Nach einer außergewöhnlichen Performance in den ersten 18 Monaten wurde am 1. September 2022 das neue Muster-Depot eröffnet und der erste Trade getätigt. Neue Trandbranchen im Depot sind IT, Solar, Landwirtschaft und Rohstoffe. Damit setzt der BörsenTiger neue Trends am Aktienmarkt und folgt gleichwohl dem bekannten Rendite-Muster.

  BörsenTiger entstammt der Finanzhauptstadt London und wird in deutscher Sprache publiziert. Mit dem neuen Depot ist der Börsenbrief auf dem Sprung zu einer noch höheren Rendite.

  “Wir werden die Performance des letzten Jahres noch in den Schatten stellen und hoffen, die Erwartungen wieder einmal zu übertreffen”, so der Geschäftaführer. Das ist das Motto, unter dem BörsenTiger ins neue Börsenjahr startet. Auch diesmal werden mittels performancebasiserter Analysen und Renditemodelle erstellt und Aktien recherchiert, die vor einem möglichen Kurssprung stehen.

  Im vergangenen Musterdepot des BörsenTiger befanden sich Aktien wie Rheinmetall, BayWy, aber auch unbekanntere Papiere wie zum Beispiel Diamondback Energy und Sunnova Energy International. Gerade dieser Mix sorgt für Sicherheit und Rendite.

  BörsenTiger verzichtet jedoch auf sogenannte Pennystocks. Das sind besonders riskante US-Aktien, die unter einem Dollar notieren. Diese können im Einzelfall eine gute Rendite erzielen, sind aber aufgrund des damit einhergehenden Risikos ein No-Go für den BörsenTiger. Der BörsenTiger setzt nur auf international handelbare Aktien von renommierten Börsenplätzen.

  Seriös und beständig eine hohe Rendite generieren, das ist der BörsenTiger Börsenbrief.

  BörsenTiger arbeitet nach dem Freemium-Modell: Der Basis-Aktieninformationsdienst ist gratis. Lediglich Zusatzdienstleistungen werden berechnet.

  Rattentigeroxymoronhauptstadt

 36. Esperio: отзывы реальных клиентов
  Большинство пользователей не довольны Esperio

  Содержание страницы
  1 Общие данные о компании
  2 Регуляция деятельности Esperio
  3 Предложения для трейдеров в Esperio
  4 Что пишут об Esperio в Сети?
  5 Мошенническая схема работы в Esperio
  6 Итоги обзора

  Онлайн-брокер Esperio часто мелькает во всевозможных обзорах и рейтингах. На первый взгляд может показаться, что это достаточно успешный и проверенный временем посредник. Но не спешите с выводами. Мы изучили отзывы о работе с Esperio, проверили юридическую информацию и готовы поделиться объективным мнением.

  Общие данные о компании
  Сайт брокера производит приятное впечатление, особенно на фоне сотен шаблонных ресурсов «кухонь». Сразу видно, что в разработку и наполнение вложили хоть немного денег. Еще больше денег вложили в шумиху вокруг Esperio: название мелькает на самых разных площадках, начиная от региональных изданий и заканчивая форумами. Но купленные отзывы и слащавые обзоры могут ввести в заблуждение только очень доверчивых и неопытных трейдеров.

  Главный недостаток Esperio — масса лживых заявлений, которые легко разоблачить парой простых проверок. Так, на страницах сайта заявлено, что посредник на рынке с 2011 года, но дата регистрации домена указывает совсем на другое.

  Esperio: отзывы реальных клиентовEsperio: отзывы реальных клиентов
  Ни одного отзыва, написанного раньше даты регистрации, не найти. Да и на сайте самого Esperio раздел новостей наполняется лишь с сентября 2021-го. Перед нами не опытный брокер, а свежая шарага, существующая чуть более полугода.

  Организаторы также заявляют, что смогли привлечь более 10 000 клиентов по всему миру. Но пользователи за рубежом знать не знают о такой площадке. География посетителей ограничена постсоветскими странами, а их количество мизерно — всего около 80 человек в день.

  Esperio: отзывы реальных клиентовEsperio: отзывы реальных клиентов
  Офисов или представительств у Esperio нет, личные встречи с менеджерами невозможны в принципе. Вся коммуникация ведется по телефону или через мессенджеры, что позволяет аферистам обрывать общение в любой удобный момент.

  Мы также обратили внимание, что в соцсетях Esperio нет возможности оставлять комментарии к публикациям или писать отзывы. Если брокер так уверен в качестве своих услуг, почему же не дает возможности рассказать об этом? Ответ очевиден — ничего хорошего о посреднике трейдеры не скажут.

  Регуляция деятельности Esperio
  В заказных публикациях всячески подчеркивается, что OFG Cap. Ltd, управляющая брендом Esperio, имеет лицензию регулятора FSA выданную еще в 2012 году. Но нигде не упоминается, что с марта 2018 года все лицензии отозваны и деятельность форекс-брокеров не контролируется и не регулируется. Об этом Управление финансовых услуг Сент-Винсента и Гренадин постоянно напоминает, публикуя оповещения.

  Даже если у OFG Cap.Ltd и была лицензия, сейчас она недействительна. По закону, в таких случаях брокер должен получить лицензию в той стране, где ведет свою деятельность. Судя по активному продвижению на российском рынке, а также наличию русской локализации, Esperio предлагает свои услуги россиянам. Но разрешения на это компания не имеет, более того, Центральный банк уже внес шарагу в черный список мошеннических организаций.

  Esperio: отзывы реальных клиентовEsperio: отзывы реальных клиентов
  Обратите внимание, что мошенники постоянно создают все новые и новые сайты, таким образом, пытаясь избежать блокировки Роскомнадзора. Все пользователи заблокированного ресурса автоматически лишаются доступа к своим аккаунтам, а их средства остаются на счетах мошенников.

  Предложения для трейдеров в Esperio
  Аферисты разработали множество предложений, которые могут показаться выгодными. Например, они заманивают такими «плюшками»:

  кредитное плечо до 1:1000;
  приветственный бонус до 50% от суммы пополнения;
  сверхбыстрое исполнение ордеров за сотые доли секунды;
  современная торговая платформа MT4/MT5;
  сервис Esperio Copy Trading для копирования успешных сделок;
  отсутствие комиссий за вывод средств.
  Отдельно стоит отметить партнерскую программу, это один из самых эффективных инструментов привлечения постоянного потока клиентов. В Esperio обещают до $500 за каждого реферала. Также предлагают вознаграждения не только за верификацию нового пользователя, но и за его активность. Такая структура партнерской программы — явный признак финансовой пирамиды.

  Что пишут об Esperio в Сети?
  Кроме явно купленных отзывов, которые легко отличить по потоку восторгов, достаточно нейтральных и откровенно негативных комментариев. Ниже некоторые из них.

  Esperio: отзывы реальных клиентовEsperio: отзывы реальных клиентовEsperio: отзывы реальных клиентовEsperio: отзывы реальных клиентовEsperio: отзывы реальных клиентовEsperio: отзывы реальных клиентовEsperio: отзывы реальных клиентовEsperio: отзывы реальных клиентов
  Советуем критически относится к положительным отзывам, большая часть из них содержит реферальные ссылки и призывы зарегистрироваться. Доверять мнению таких авторов, конечно же, нельзя.

  Мошенническая схема работы в Esperio
  «Финансовые аналитики» Esperio — на самом деле обычные разводилы, которые ловко вешают лапшу на уши неопытным трейдерам. Многим из привлеченных пользователей вначале дают «заработать» и вывести деньги, но это просто еще один инструмент развода.

  Все сделки, которые пользователь открывает в своем кабинете, на самом деле являются имитацией торговли. Esperio не авторизован для их вывода на финансовый рынок, клиентам подсовывают обычный симулятор торгов. Полученная прибыль сравнима с выигранными фишками в онлайн-казино: с реальными деньгами она ничего общего не имеет.

  Чтобы вытрясти из карманов клиентов как можно больше, персональный менеджер постоянно обещает “золотые горы”. Например, убеждает внести еще пару тысяч, чтобы получить доступ к точным торговым сигналам, или настаивает на внеочередном пополнении счета для страховки прибыли.

  Иногда, судя по отзывам, аферисты нагло требуют еще денег за возможность вывести прибыль. Обычно в таких случаях даже самые наивные понимают, как их развели. Но сделать ничего нельзя, ни один регулирующий орган не поможет вернуть деньги.

  Итоги обзора
  Несмотря на хорошо сделанный сайт и обилие отзывов в Сети, Esperio является обычным баблосборником. Посредник нагло врет о своем стаже, а также о наличии лицензии. Более того, Центральный банк РФ уже внес его в свой черный список по причине большого количества жалоб обманутых клиентов.

  Мошенники, вынуждали пополнять счёт снова и снова, «дарили» бонусы. А потом просто их робот слил все в минус

  Очень хороший броке работаю с ним уже больше 2-х лет

  Брокер не выходит на связь, уже неделю.
  Как только, начался разговор о выводе средств.

  У меня уже угасла последняя надежда на то, что эти аферисты дадут мне забрать хотя бы депозит. Про профит я вообще молчу, потому что уже понял: жулики сделки на межбанк не выводят, поставщиков ликвидности у липовой конторы, естественно, тоже нет.

  Я в шоке от наглости этих жуликов. У меня ипотека, куча кредитов и маленькие дети, а авторам Эсперио пофиг на это все. Я один кормилец в семье, а теперь вот вынужден сидеть без гроша и думать, как прокормить своих. Хоть за гуманитаркой в Красный Крест иди…

  Даже и не думайте сюда вкладывать! Потеряете весь свой капитал — это точно. Мой школьный друг инвестировал сюда деньги и из-за рекомендаций липовый аналитиков Эсперио остался без средств. Мошенники же напомнили, что при регистрации на платформе он сам согласился с тем, что шарага ответственность не несет. И это так, аферюги подлавливают трейдеров и заставляют их подписать себе приговор еще при открытии торгового счета.

  Эта шарага — ноль без палочки. Ее основали жулики без стыда и без совести. Я только и успел зарегистрироваться на этой платформе и пополнить тут депозитный счет. Сумму со старта внес крупную — более 9 000 долларов, чтобы быстро раскрутиться. Этих денег и лишился. Буквально через час они просто испарились с моего депозитного счета. Мошенники сказали, что это я сам виноват! Типа утратил логин и пароль от аккаунта, вот теперь и вынужден сидеть без гроша.

  Вся работа этого липового брокера построена на лжи и пустых обещаниях. Жулье только и знает, что вешать лапшу на уши ничего не подозревающим инвесторам. Думаете это я так просто пишу? Козлы из Эсперио оставили мою семью без куска хлеба. Когда я начинал сотрудничать с этой конторой, то строил долгосрочные планы. Однако мошенники так не думали… Они просто вытрусили из моего кошелька все до последней копейки. Терминал манипулируемый полностью, тут только имитация торговли. Заработать шарага не дает.

Leave a Reply

Your email address will not be published.