ഇയര്‍ ഇന്‍ റിവ്യൂ പാളി; ഫെയ്‌സ്ബുക്ക്‌ മാപ്പ്‌ പറഞ്ഞു

Story Dated :December 29, 2014

ഉപയോക്‌താക്കളുടെ വാര്‍ഷിക അവലോകനം (ഇയര്‍ ഇന്‍ റിവ്യൂ) അവതരിപ്പിച്ചതിന്‌ ഫെയ്‌സ്ബുക്കിന്റെ ക്ഷമാപണം. ഫെയ്‌സ്ബുക്ക്‌ ഉപയോക്‌താക്കളുടെ 2014ലെ ചിത്രങ്ങള്‍ കൂട്ടിയിണക്കിയാണ്‌ ഫെയ്‌സ്ബുക്ക്‌ വാര്‍ഷിക അവലോകനം അവതരിപ്പിച്ചത്‌. ഫെയ്‌സ്ബുക്ക്‌ അക്കൗണ്ട്‌ ഉടമകള്‍ക്ക്‌ ഒരു വര്‍ഷത്തെ ഓര്‍മകള്‍ അയവിറക്കാന്‍ 'ഇയര്‍ ഇന്‍ റിവ്യൂ' സഹായകമായി. എന്നാല്‍ ചിലര്‍ക്ക്‌ ഈ അവലോകനം ദുഃഖിപ്പിക്കുന്ന ഓര്‍മകളാണ്‌ സമ്മാനിച്ചത്‌. പ്രിയപ്പെട്ടവരുടെ മരണത്തിന്റെ ഓര്‍മ്മകള്‍ ഉണര്‍ത്തുന്ന ചിത്രങ്ങള്‍ ഉള്‍പ്പെടുത്തിയാണ്‌ ചിലര്‍ക്ക്‌ ഇയര്‍ ഇന്‍ റിവ്യൂ ലഭിച്ചത്‌. ഇതേതുടര്‍ന്നാണ്‌ ഫെയ്‌സ്ബുക്ക്‌ ക്ഷമാപണം നടത്തിയത്‌. എഴുത്തുകാരനും വെബ്‌ ഡിസൈന്‍ കണ്‍സള്‍ട്ടന്റുമായ എറിക്ക്‌ മെയറിനെ ഇയര്‍ ഇന്‍ റിവ്യൂ ഓര്‍മ്മപ്പെടുത്തിയത്‌ മസ്‌തിഷ്‌കാര്‍ബുദം ബാധിച്ച്‌ മരിച്ച അദ്ദേഹത്തിന്റെ മകളെയാണ്‌. ഇതേക്കുറിച്ച്‌ എറിക്ക്‌ ഹൃദയാവര്‍ജകമായ ഒരു കുറിപ്പ്‌ എഴുതിയിരുന്നു. ഇതേതുടര്‍ന്നാണ്‌ ഫെയ്‌സ്ബുക്ക്‌ ഖേദം പ്രകടിപ്പിച്ചത്‌.

എറിക്ക്‌ എഴുതിയ കുറിപ്പിന്‌ മറുപടിയായി ഫെയ്‌സ്ബുക്ക്‌ പ്രോഡകറ്റ് മാനേജര്‍ ജൊനാഥന്‍ ഗെല്ലര്‍ ഖേദം പ്രകടിപ്പിക്കുകയായിരുന്നു. ഇയര്‍ ഇന്‍ റിവ്യൂ ആപ്ലിക്കേഷന്‍ അവതരിപ്പിച്ച ടെക്‌നിക്കല്‍ ടീം അതിന്റെ പോരായ്‌മകള്‍ പരിഹരിക്കാന്‍ ശ്രമിക്കുകയാണെന്നും ഗെല്ലര്‍ അറിയിച്ചു. എറിക്കിനെപ്പോലെ പ്രിയപ്പെട്ടവരുടെ മരണം ഓര്‍മ്മിപ്പിച്ച്‌ ഇയര്‍ ഇന്‍ റിവ്യൂ ദുഃഖിപ്പിച്ചവരുടെ ആശങ്കകള്‍ പരിഗണിക്കുമെന്നും അദ്ദേഹം അറിയിച്ചു.

കൂടുതല്‍ ലൈക്കുകളും കമന്റുകളും ലഭിച്ച ഫോട്ടോകളാണ്‌ ഇയര്‍ ഇന്‍ റിവ്യൂ തയ്യാറാക്കുന്നതിന്‌ ഫെയ്‌സ്ബുക്കിന്റെ അല്‍ഗോരിതം തെരഞ്ഞെടുത്തത്‌.

35 thoughts on “ഇയര്‍ ഇന്‍ റിവ്യൂ പാളി; ഫെയ്‌സ്ബുക്ക്‌ മാപ്പ്‌ പറഞ്ഞു

  1. Superior working day! This can be style of off matter but I need some assistance from a longtime website. Can it be challenging to create your individual site? I’m not incredibly techincal but I’m able to determine things out fairly swift. I’m serious about starting my very own but I’m not sure where by to start. Do you’ve any ideas or recommendations? Thanks

  2. Amazing get the job done! Here is the style of knowledge that needs to be shared around the web. Disgrace on the search engines for not positioning this put up better! Come on in excess of and stop by my Internet site . Thanks =)

  3. I always utilized to check piece of composing in news papers but now as I’m a consumer of web thus from now I’m working with Internet for articles or evaluations, owing to Net.

 1. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who
  has been conducting a little research on this.

  And he in fact ordered me dinner because I found it for
  him… lol. So allow me to reword this….

  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time
  to discuss this issue here on your site.

  1. Great operate! This is the type of data that needs to be shared close to the world wide web. Shame on the various search engines for not positioning this submit larger! Come on over and visit my Web page . Many thanks =)

  1. Good day just required to provide you with A fast heads up. The text within your post appear to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is the structure concern or some thing to complete with Net browser compatibility but I assumed I’d publish to Enable you are aware of. The look and style look great nevertheless! Hope you can get The difficulty fastened quickly. Many thanks

   1. Hi there just preferred to provide you with A fast heads up. The text inside your post seem to be operating off the screen in Opera. I’m unsure if this is a format situation or some thing to try and do with Web browser compatibility but I assumed I’d submit to Allow you realize. The look and magnificence look terrific though! Hope you receive The difficulty fastened soon. Thanks

  2. Hello there there! This put up couldn’t be composed any superior! Searching by this information jogs my memory of my former roommate! He continuously held speaking about this. I’ll deliver this post to him. Pretty particular he’ll have a very good read. A lot of thanks for sharing!

  1. Oh my goodness! Awesome write-up dude! Several many thanks, Nevertheless I am under-going problems with your RSS. I don’t realize why I can’t subscribe to it. Is there any one having similar RSS problems? Anyone who understands The solution is it possible to kindly respond? Many thanks!!

 2. I’ll quickly snatch your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or publication assistance.Do you have any? Kindly permit me recognise in order which i could subscribe.Thanks.

 3. Hey there! Are you aware should they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m wanting to get my site to rank for many specific keywords but I’m not looking at Great final results. If you already know of any make sure you share. Thanks!

 4. Greetings! Quick problem that’s entirely off matter. Do you know the way to produce your web site cell friendly? My weblog appears Bizarre when searching from my apple iphone. I’m seeking to locate a template or plugin Which may be able to fix this problem. When you have any strategies, remember to share. With many thanks!

 5. I do consider all the ideas you’ve introduced in your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for beginners. May you please prolong them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 6. I got what you intend, thankyou for posting .Woh I am delighted to find this website through google. “The test and use of a man’s education is that he finds pleasure in the exercise of his mind.” by Carl Barzun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.