ജാതിവ്യവസ്ഥയുടെ ദുരിതവുംപേറി ‘ബായേന്‍’

Story Dated :December 31, 2014

DSCN0481അബുദാബി: നിത്യേനയെന്നോണം വര്‍ദ്ധിച്ചുവരുന്ന ജനപങ്കാളിത്തം കൊണ്ട് ഏറെ ശ്രദ്ധിക്കപ്പെട്ടുകൊണ്ടിരിക്കുന്ന ആറാമത് ഭരത് മുരളി നാടകോത്സവത്തില്‍ പത്താമത്തെ നാടകമായ 'ബായേന്‍' തൊഴിലുകളെ അടിസ്ഥാനപ്പെടുത്തിയുള്ള ജാതി വ്യവസ്ഥയില്‍ അധകൃതരായി മുദ്രയടിക്കപ്പെട്ട സ്മാശാന സൂക്ഷിപ്പുകാരുടെ ദുരിതജീവതിപ്പകര്‍പ്പായിരുന്നു. ജ്ഞാനപീഠ ജേത്രിയും ബംഗാളി എഴുത്തുകാരിയുമായ മഹേശ്വതാദേവിയുടെ 'ബായേന്‍' കെ. വി. ഗണേഷിന്റെ സംവിധാനത്തില്‍ നാട്യഗൃഹം അബുദാബിയാണ് രംഗത്തവതരിപ്പിച്ചത്.     DSCN0630       പാര്‍ശ്വവത്ക്കരിക്കപ്പെട്ടുകൊണ്ടിരിക്കുന്ന സമൂഹത്തില്‍ വിവേചനങ്ങളുടെ ഇരകള്‍ എക്കാലവും സ്ത്രീകളും കുട്ടികളുമാണെന്ന നഗ്ന സത്യം നാടകത്തിലൂടെ വ്യക്തമാക്കുന്നു. 'ബായേന്‍' എന്ന് മുദ്രകുത്തപ്പെട്ട ചാന്ദിദാസിന്റെ ജീവിതത്തിലൂടെയാണ് നാടകം മുന്നേറിക്കൊണ്ടിരുന്നത്. സമൂഹത്തില്‍ നിന്നും ഒറ്റപ്പെടുമ്പോഴും, തന്നെ അപായപ്പെടുത്തുന്നവരെ പോലും രക്ഷപ്പെടുത്താന്‍ സ്വന്തം ജീവിതം ത്യജിക്കാന്‍ തയ്യാറാകുന്ന ചാന്ദിദാസ് എന്ന കഥാപാത്രം നന്ദികെട്ട ലോകത്ത് ഇപ്പോഴും അവശേഷിച്ചിരിക്കുന്ന നന്‍മയുടെ വെള്ളിവെളിച്ചമാകുന്നു. DSCN04817   ചാന്ദിദാസെന്ന കഥാപാത്രത്തിനു ജീവന്‍ പകര്‍ന്ന അനന്ത ലക്ഷ്മിയിലൂടെ മനസ്സിലെന്നും സൂക്ഷിക്കാവുന്ന ഒട്ടേറെ നല്ല മുഹൂര്‍ത്തങ്ങള്‍ പ്രേക്ഷകര്‍ക്ക് സമ്മാനിച്ചു. ബഗീരഥായി വേഷമിട്ട ആസാദിന്റെ പ്രകടനവും ശ്രദ്ധേയമായിരുന്നു. വിവേക്, റഷീദ് പി. കെ., വിഷ്ണുദാസ്, ശങ്കര്‍ മോഹന്‍ദാസ്, ബിജേഷ് രാഘവന്‍, അജയ് പാര്‍ത്ഥസാരഥി, സെന്തില്‍ കുമാര്‍, ഹാസ്, സജിത്, പ്രണവ്, അക്ഷത് കാര്‍ത്തിക് അനജ, അനുഗ്രഹ, മാനസ എന്നിവര്‍ ഇതരകഥാപാത്രങ്ങള്‍ക്ക് വേഷപ്പകര്‍ച്ച പകര്‍ന്നു. സത്യജിത്, ശബരിനാഥ് (സംഗീതം), ജോസ് കോശി (പ്രകാശവിതാനം), റസാഖ് (ചമയം), ഷാജി ശശി, ശങ്കര്‍ മോഹന്‍ദാസ് (രംഗസജ്ജീകരണം) എന്നിവരാകുന്നു അണിയറ ശില്‍പികള്‍. DSCN0574   പ്രശസ്ത ചലച്ചിത്ര സംവിധായകന്‍ മധു കൈതപ്രത്തിന്റെ ആകസ്മിക ിര്യാണത്തില്‍ അുശോചിച്ചുകൊണ്ടാണ് നാടകം അരങ്ങേറിയത്. കേരള സോഷ്യല്‍ സെന്റര്‍ ജറല്‍ സെക്രട്ടറി സഫറുള്ള പാലപ്പെട്ടിയുടെ അദ്ധ്യക്ഷതയില്‍ കലാവിഭാഗം സെക്രട്ടറി രമേശ് രവി അുശോചപ്രമേയം അവതരിപ്പിച്ചു. ഭരത് മുരളി ാടകോത്സവത്തിന്റെ പതിാന്നാം ദിവസമായ ഇന്ന് (വ്യാഴാഴ്ച) രാത്രി 8.30ന് സുധീര്‍ ബാബൂട്ടന്‍ രചയും സംവിധാവും നിര്‍വ്വഹിച്ച 'അന്തരം അയം' അല്‍ ഐന്‍ മലയാളി സമാജം രംഗത്തവതരിപ്പിക്കും.

49 thoughts on “ജാതിവ്യവസ്ഥയുടെ ദുരിതവുംപേറി ‘ബായേന്‍’

   1. An intriguing dialogue is truly worth remark. I do imagine that you should publish more about this topic, it may not be a taboo subject matter but generally people don’t discuss this sort of topics. To the next! Many many thanks!!

   1. Immediately after I in the beginning commented I appear to have clicked the -Notify me when new remarks are extra- checkbox and from now on every time a comment is included I recieve four emails Together with the identical comment. Most likely there is a way you could eliminate me from that assistance? Several thanks!

   2. I really like your site.. really great shades & theme. Did you make this website you or did you employ the service of an individual to do it to suit your needs? Plz respond as I’m planning to style and design my very own site and want to know wherever u received this from. thanks quite a bit

   3. Hi there there! This blog site write-up could not be penned any improved! Taking a look at this put up reminds me of my previous roommate! He constantly held discussing this. I’ll forward this put up to him. Quite certain he could have a superb read through. Many thanks for sharing!

   4. In the event you’ve been camping effectively right before, you without doubt know how really hard it might be to plan a camping out journey. You should discover the appropriate place to get a camping World wide web site, select items to provide, approach for lousy problems, plus more. The excellent news is to fit your demands, preparing your future camping outdoors getaway may very well be a lot easier owing to the following report. Previous to go out with your prolonged-awaited out of doors tenting journey, make sure the spot the place you want to tenting doesn’t desire a tenting outdoors allow it to be feasible for. When you camping within a location that does desire one particular and in addition you didn’t get one particular, then you may be going through a great hefty ticket or good from a Neighborhood woodland ranger. If you end up camping out, a necessity for your own merchandise is known as a achievements knife. This can be A very powerful ingredient of the outside camping gear. Obtain an exceptional survival knife, not simply the bottom priced you might discover, your Life style could rely on it. These knives are really quite very similar these people have an extended blade serrated on 1 part along with a hollow care for. Inside the manage you can have fishing line, hooks, a compass, and matches as being a modest survival set. To boost your slumbering useful experience when tenting, offer a cushion together you could spot under your resting case. This cushion will work as being a shield in between you together with the tricky ground exactly where by twigs and shrub knots may possibly bring about Peculiar slumbering issues. If a mat isn’t useful, carry a number of further comforters that you might collapse around on them selves to generate some assist. Exercising tends to make exceptional when pitching a tent. Make time to place the tent up perfectly right before departing for that holiday. This lets you Establish your usefulness at constructing the tent, and also might help obtain any difficulties Using the tent from the function you need to trade it for the greater reasonable selection. Camping out is an uncomplicated enjoyment in lifestyle for those who comprehend the best way to get it done. You need to Create with your information bottom of outdoor camping by endeavor right Assessment. You can end up keen around the delights of tenting outdoor quickly in any way with one of these outstanding tips readily available.

   5. Many thanks for your own great submitting! I definitely liked reading it, you may be an incredible writer.I will be sure to bookmark your site and will come back from now on. I choose to persuade you to continue your wonderful posts, Have a very great weekend!

  1. Amazing weblog! I found it although searching on Yahoo News. Do you’ve got any suggestions on ways to get mentioned in Yahoo News? I’ve been attempting for a while but I hardly ever manage to get there! Quite a few thanks

  2. Your approach to outlining every thing in the following paragraphs is the truth is superior, all be able to conveniently understand it, Many thanks a good deal. otertbe.se/map17.php hur l?¤nge ska guy ha i silverschampo

  3. Howdy! I am aware This can be kinda off matter but I was wanting to know should you knew the place I could receive a captcha plugin for my remark kind? I’m using the identical blog platform as yours And that i’m possessing problems getting one particular? Many thanks a great deal!

  4. Greetings! I realize This can be style of off subject matter but I had been questioning if you understood the place I could Identify a captcha plugin for my comment variety? I’m utilizing the exact same weblog platform as yours and I’m possessing issue obtaining just one? Thanks a good deal!

  5. I had been instructed this website by my cousin. I’m not sure regardless of whether this put up is penned by him as not one person else know these in-depth about my difficulties. That you are astounding! Thanks!

  1. Hey there just wanted to give you A fast heads up. The text within your material appear to be operating off the screen in Opera. I’m undecided if this is the format concern or one thing to carry out with browser compatibility but I figured I’d publish to Allow you realize. The structure appear excellent nevertheless! Hope you will get the problem mounted before long. Thanks

   1. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who were conducting a little research on this. And he actually bought me lunch due to the fact I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the food!! But yeah, thanx for spending time to discuss this make a difference in this article on your blog.

   2. Many thanks for your personal great publishing! I truly loved reading through it, you may be a terrific writer.I will be sure you bookmark your web site and may finally come back later in everyday life. I desire to inspire that you choose to continue your good job, Have a very wonderful weekend!

  1. What An excellent website web-site. I love to evaluate blogs that instruct and thrill persons. Your blog site is a beautiful merchandise of creating. There are just a couple of authors that have an understanding of about composing and you are the 1 amongst them. I also compose website web pages on a variety of distinct niches and likewise attempt to come to get an excellent author such as you. Right Here’s my weblog about Health-related Skilled On-contact. You can Check out it as well as talk about it to lead me all the more. I like in case you check out my blog site, consider along with provide statements! Many thanks.

  2. Would you brain if I estimate a number of your posts so long as I give credit score and sources again to your web site? My Web-site is in the very same market as yours and my customers would truly reap the benefits of many of the knowledge you give listed here. Remember to allow me to know if this alright along with you. Quite a few thanks!

  1. Right after I initially remaining a remark I seem to have clicked the -Notify me when new responses are additional- checkbox and now each time a remark is extra I get 4 e-mails Together with the identical remark. Most likely There’s a indicates you could take out me from that service? Numerous many thanks!

  2. Fantastic working day! This really is sort of off matter but I would like some steering from a longtime blog. Is it tough to arrange your own blog? I’m not quite techincal but I’m able to determine items out very speedy. I’m considering establishing my own but I’m unsure where to begin. Do you’ve any Strategies or tips? Thanks

 1. You’re so brilliant! I don’t suppose I’ve examine only one detail like that in advance of. So very good to discover a person with a number of genuine views on this subject. Seriously.. thanks for starting up this up. This website is one thing that is needed on the net, an individual with slightly originality! oreiep.se/map10.php gr??nt h??r pool

 2. I’ll right away clutch your rss as I cannot come across your electronic mail subscription hyperlink or publication service. Do you may have any? Kindly allow me to understand so that I could subscribe. Many thanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.