അമേരിക്കയും സൗദിയും എണ്ണവില യുദ്ധത്തിൽ

Story Dated :January 1, 2015

ആഗോള വിപണിയിൽ അസംസ്കൃത എണ്ണയുടെ വില ഇടിയുന്നത് അമേരിക്കയും സൗദിഅറേബ്യയുടെ നേതൃത്വത്തിൽ എണ്ണ ഉല്പാദകരാഷ്ട്ര ങ്ങളും തമ്മിൽ തുടരുന്ന 'വിലയുദ്ധം" മൂലം. എണ്ണവില ഇനിയും ഇടിയാനാണ് സാദ്ധ്യത. അമേരിക്കയിലെ 'ഷെയ്‌ൽ എണ്ണ' ഉല്പാദനം നഷ്ടക്കച്ചവടമാക്കാനുള്ള ശ്രമത്തിലാണ് സൗദിഅറേബ്യയും മറ്റ് 'ഒപെക് ' രാഷ്ട്രങ്ങളും. വില ഒരു പരിധിയിലേറെ ഇടിഞ്ഞാൽ ഷെയ്‌ൽ എണ്ണ ഉല്പാദനം ആദായകരമാകില്ല. കളിമൺകട്ട പോലുള്ള ഷെയ്‌ലിൽ നിന്ന് എണ്ണ വേർപെടുത്തുന്നത് താരതമ്യേന ചെലവേറിയ പ്രക്രിയയിലൂടെയാണ്. അമേരിക്കയാകട്ടെ, വൻതോതിൽ എണ്ണ കയറ്റുമതി ചെയ്ത് 'ഒപെക് ' രാഷ്ട്രങ്ങളെ സാമ്പത്തികമായി ശ്വാസംമുട്ടിക്കാനാണ് ഒരുങ്ങുന്നത്. പ്രതിദിനം ഒരു ദശലക്ഷം ബാരൽ എണ്ണ കയറ്റുമതി ചെയ്യാൻ യു.എസ് വാണിജ്യവകുപ്പ് അനുമതി നൽകിക്കഴിഞ്ഞു. നാല് പതിറ്റാണ്ടായി തുടരുന്ന എണ്ണ കയറ്റുമതി നിരോധനം പിൻവലിച്ചുകൊണ്ടാണ് ഈ നടപടി.

ആഗോളവിപണിയിൽ എണ്ണയുടെ ലഭ്യത വർദ്ധിച്ചാൽ വില ഇനിയും ഇടിയും. എണ്ണവില ഇടിയുമ്പോൾ 'ഒപെക് " രാഷ്ട്രങ്ങൾ മുമ്പ് ഉല്പാദനം കുറയ്ക്കുമായിരുന്നു. എണ്ണ വില ബാരലിന് 100 ഡോളറിലും താഴെ പോകാതിരിക്കാൻ മുമ്പ് ശ്രദ്ധ പുലർത്തിയിരുന്നത് സൗദിഅറേബ്യയാണ്. എന്നാൽ, ഇപ്പോഴത്തെ 'വിലയുദ്ധ"ത്തിൽ പിന്നോട്ടുപോകേണ്ടതില്ലെന്നാണ് സൗദി ഭരണകൂടത്തിന്റെ നിലപാട്. ഷെയ്‌ൽ എണ്ണയെ ആഗോള വിപണിയിൽ നിന്ന് കെട്ടുകെട്ടിക്കുകയാണ് ലക്ഷ്യം. വിലയുദ്ധം ഗുണം ചെയ്യുന്നത് എണ്ണ ഇറക്കുമതി ചെയ്യുന്ന ഇന്ത്യയെ പോലുള്ള രാജ്യങ്ങൾക്കാണ്. കെടുതി അനുഭവിക്കുന്ന രാജ്യങ്ങളിൽ മുന്നിൽ റഷ്യയും നൈജീരിയയുമാണ്. രണ്ട് രാജ്യങ്ങളിലെയും കറൻസിയുടെ മൂല്യം ഇടിഞ്ഞുകഴിഞ്ഞു. വെനസ്വേലയാണ് ബുദ്ധിമുട്ടിലായ മറ്റൊരു പ്രമുഖ എണ്ണ ഉല്പാദകരാജ്യം.

ഷെയ്‌ൽ എണ്ണയുടെ ഉല്പാദന രീതിയിൽ വന്ന സാങ്കേതിക മാറ്റമാണ് അമേരിക്കയെ മത്സരത്തിന് പ്രാപ്തമാക്കുന്നത്. 'ഹൊറിസോണ്ടൽ ഡ്രില്ലിംഗ്", 'ഹൈഡ്രോളിക് ഫ്രാക്ചറിംഗ്" എന്നീ വിദ്യകൾ സംയോജിപ്പിച്ചാണ് അമേരിക്കയിൽ വടക്കൻ ഡെക്കോട്ടയിലെ ബേക്കനിലും ടെക്സസിലെ ഈഗിൾ ഫോർഡിലും എണ്ണ ഉല്പാദനം. പ്രതിദിനം 9.14 ദശലക്ഷം ബാരൽ എണ്ണയാണ് ഉല്പാദിപ്പിക്കുന്നത്.

ലോകത്ത് ആവശ്യമുള്ള എണ്ണയുടെ 40 ശതമാനം ലഭ്യമാകുന്നത് 'ഒപെക് " രാഷ്ട്രങ്ങളിൽ നിന്നാണ്. 30 ദശലക്ഷം ബാരൽ എണ്ണയാണ് പ്രതിദിന ഉല്പാദനം. അമേരിക്കയിലെ എണ്ണ ഉല്പാദനം ഇപ്പോൾ ഇതിന്റെ മൂന്നിലൊന്നോളം വരുമെന്ന് അർത്ഥം.

ഷെയ്‌ൽ എണ്ണ

'കെറോജൻ" എന്ന ജൈവസംയുക്തം അടങ്ങിയ കളിമൺകട്ട പോലുള്ളതാണ് ഷെയ്‌ൽ. ഭൂമിക്കടിയിൽ കാണപ്പെടുന്നു. കെറോജനിൽ നിന്ന് അസംസ്കൃത എണ്ണ വേർപെടുത്താൻ കഴിയും. പ്രകൃതിദത്തമായ അസംസ്കൃത എണ്ണയിൽ നിന്ന് അല്പം വ്യത്യസ്തമാണ് 'ലൈറ്റ് ക്രൂഡ് ഓയിൽ" എന്ന് അറിയപ്പെടുന്ന ഷെയ്‌ൽ എണ്ണ. ഉല്പാദനച്ചെലവ് താരതമ്യേന കൂടുതലാണ്. അമേരിക്കയിൽ 5800 കോടി ബാരൽ ഷെയ്‌ൽ എണ്ണ നിക്ഷേപമുണ്ടെന്നാണ് കണക്കാക്കപ്പെടുന്നത്. ലോകത്തെ മൊത്തം നിക്ഷേപം 34500 കോടി ബാരൽ.

44 thoughts on “അമേരിക്കയും സൗദിയും എണ്ണവില യുദ്ധത്തിൽ

  1. An excellent share! I’ve just forwarded this on to a pal who were conducting slightly study on this. And he in fact bought me breakfast as a result of the fact that I found it for him… lol. So let me to reword this…. Thanks for that meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter in this article on your site.

   1. I will straight away snatch your rss as I can’t to search out youre-mail membership hyperlink or e-newsletter support. Would you’ve any?Kindly allow me to understand as a way that I might subscribe.Many thanks.

  2. A formidable share! I’ve just forwarded this onto a pal who was doing slightly research on this. And he actually purchased me lunch resulting from The point that I stumbled on it for him… lol. So allow for me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, many thanks for expending some time to discuss this subject matter in this article on your site.

  3. Oh my goodness! Great write-up dude! Many thanks, Nonetheless I am experiencing troubles together with your RSS. I don’t know The main reason why I am struggling to be part of it. Is there anybody else owning comparable RSS difficulties? Any one that is aware The solution will you kindly respond? Thanx!!

  4. Spot on with this publish-up, I basically feel that this Web-site requires considerably more attention. I’ll possibly be returning to go through far more, many thanks for the data!

  1. Many thanks for any other insightful Site. The spot else could I get that kind of data composed in such an ideal signifies? I’ve a venture which i’m simply now working on, and I have been within the watch out for such information and facts.

  2. Howdy just needed to give you A fast heads up. The text as part of your content seem to be managing off the screen in Opera. I’m unsure if that is a structure concern or some thing to do with browser compatibility but I believed I’d submit to let you understand. The structure look terrific nevertheless! Hope you obtain the condition resolved before long. Numerous many thanks

 1. Simply want to say your article is as surprising. The clearness on your submit is
  simply cool and that i can think you are an expert
  on this subject. Fine along with your permission allow me to
  grab your feed to stay updated with approaching post.
  Thanks a million and please carry on the gratifying
  work.

  1. Great post. I used to be checking consistently this blog and I’m impressed! Extremely beneficial facts specially the remaining segment ?? I maintain this kind of information and facts a whole lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thanks and fantastic luck.

  2. This is a great suggestion especially to Individuals new towards the blogosphere. Brief but extremely precise information and facts… Thanks for sharing this one particular. A must examine article!

 2. Hello there I am so excited I found your
  blog page, I really found you by mistake, while I was looking on Yahoo for something else, Nonetheless I am here
  now and would just like to say thanks a lot for a fantastic
  post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to look over it all at the moment but I have book-marked
  it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do
  keep up the fantastic b.

  1. Really delightful website. I must assert that you’ll be incredibly sharp in crafting on all subject areas. You’ve got actually pointed out every one of the important things in the picked subject. I benefit from the suggests you make it and it’s an enthralling expertise examining each of the sentences. Thanks for sharing your concepts and make certain to make on distinctive topics to make sure that we go on experiencing your weblogs. Like a Online page author, I likewise write blog websites on trendy topics. My existing site website needs to do with the most updated design of Health-related Expert Readily available. Make certain to critique it along with talk about it to inform me about your Investigation experience.

  2. Thanks lots for sharing this with all of us you truly recognise Whatever you’re talking about! Bookmarked. Please also chat over with my Site =). We should have a backlink trade arrangement amongst us

  3. Hello There. I found your weblog the usage of msn. It is a actually smartly written post.I will Ensure that you bookmark it and return to browse additional of one’s practical information.Thanks for the post. I’ll unquestionably return.

 3. I do agree with all of the concepts you have introduced for your post.

  They are really convincing and can certainly work.
  Still, the posts are too short for newbies.
  May just you please prolong them a bit from next time?

  Thanks for the post.

  1. Greetings! Rapid query that’s solely off subject. Do you know the way to generate your site cellular welcoming? My weblog seems Unusual when searching from my iphone. I’m hoping to locate a template or plugin that might have the ability to correct this concern. When you have any recommendations, be sure to share. With thanks!

  2. Basically desire to say your write-up is as shocking. The clarity inside your write-up is solely awesome and I am able to believe that you are a professional on this topic. Perfectly with your authorization allow me to to grab your feed to keep up to date with forthcoming article. Thanks one million and make sure you stick with it the gratifying function.

  3. Many thanks with the marvelous posting! I undoubtedly savored looking at it, you can be a excellent writer. I’ll constantly bookmark your web site and absolutely will come back sometime. I wish to persuade a person to continue your good posts, Possess a nice early morning!

  1. Hello there! This is often my 1st remark listed here so I just wanted to give A fast shout out and say I actually enjoy examining your posts. Could you advise some other weblogs/Internet websites/discussion boards that handle precisely the same topics? Thanks a ton! sasilu.se/map6.php blanda finbetong f?¶r hand

  2. Amazing blog site! Do you’ve any techniques for aspiring writers? I’m planning to get started my own Web-site soon but I’m somewhat lost on every little thing. Would you propose starting by using a free of charge System like WordPress or Select a paid choice? There are many options to choose from that I’m completely overcome .. Any tips? Many thanks a whole lot!

  1. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are included” checkbox and now every time a comment is included I get a few e-mail With all the similar remark. Is there any way you can get rid of me from that assistance? Lots of many thanks!

  2. I significantly love your website.. Excellent shades & concept. Did you make this website you? Be sure to reply again as I’m looking to create my very possess blog and would want to know in which you acquired this from or just what the topic is referred to as. Lots of many thanks!

Leave a Reply

Your email address will not be published.